Ešte stále nakupujete autosúčiastky, náhradné diely, alebo akékoľvek príslušenstvo do auta, v klasických kamenných obchodoch? Že si to inak neviete predstaviť? Chyba!

E-shopov – internetových obchodov, zameraných na príslušenstvo pre autá, motorky a akékoľvek autodiely, ktorými si môžete svojich štvorkolesových miláčikov vylepšiť, upraviť, alebo aspoň skontrolovať, pribudlo za posledných pár rokov, na Slovenskom trhu, obrovské množstvo. A priviali svieži vietor zmien.

O tom, že e-shopy čím ďalej tým viac dobiehajú a stále častejšie aj predbiehajú, v ponuke auto-moto výbavy, kamenné predajne, sa presvedčili už tisícky zákazníkov. V predaji náhradných dielov, autodiagnostiky a servisných dielov pre autá, ale aj náhradných dielov a súčiastok pre motorky, (pokojne aj traktory) už aj na Slovensku udávajú trendy internetové obchody.

Prečo? Pretože benefity sú lákavé a hmatateľné. Veď kto by nechcel ušetriť. Zabudnite na zdĺhavé a drahé nakupovanie v kamenných prevádzkach či autoservisoch. V dnešnej, internetovej dobe, je už predaj náhradných dielov a autosúčiastok u rôznych “majstrov” a známych “servisákov” na ústupe.

Kamenné predajne sa síce stále odvolávajú na “osobný kontakt so zákazníkom”, ale povedzme si úprimne, ten už dnes, v čase sociálnych sietí, rôznych odborných fór a podobne, nie je pri samotnom predaji až taký dôležitý. Cena, rýchla dostupnosť a komfort pri nakupovaní, ale aj platení, to je to, na čo pozerá zákazník aj pri nákupe náhradných dielov, či iných auto-moto súčiastok.

Internet ponúka každému obrovskú možnosť výberu, už nie ste odkázaní na konkrétneho predajcu a jeho ceny. Dnes, ak chcete zistiť koľko stojí napríklad konkrétna autosúčiastka Škoda u konkurencie, nemusíte sa nutne trepať v zápche cez celé mesto do konkurenčného autoservisu, len aby ste aj tak zistil, že im pred 15timi minútami “padla” a majú zatvorené.

Cenu si zistíte a porovnáte cez slabé tri kliknutia myšou, z pohodlia vášho kresla, v obývačke, pokojne aj o polnoci, otváracie hodiny na internete neexistujú. A najčastejšie zistíte, že to isté čo ste poobede pozerali v servise, je na internete o 30 a viac percent lacnejšie.

 

Auto parts store. Automotive basket shop

Nemalou pridanou hodnotou je aj to, že máte k dispozícií nespočetné množstvo filtrov, kategórii a nastavení, vo väčšine prípadov aj s detailnými popismi produktov. Aký to rozdiel oproti strohým papierovým katalógom v kamenných predajniach, z ktorých sa okrem marketingového balastu a dychvyrážajúcej ceny aj tak nedozviete prakticky nič.

Navyše priemerná doba dodania tovaru k zákazníkovi je v e-shopoch 48 hodín, výnimkou však nie je ani to, že ak má konkrétny obchod súčiastku, alebo diel na sklade,  tovar máte doma už na druhý deň. O tom sa, vo veľkej väčšine servisov, môže klientom iba snívať . Mnohokrát pritom kupujúci ani neplatí poštovné, pretože za objednávky, častokrát už nad 100 eur, väčšinou dopravu platí obchod.

Donedávna boli kameňom úrazu e-shopov záruka a reklamácie. No aj tu sa veci dávno zmenili. Po zavedení prísnejších zákonov a stanovení reklamačných štandardov, už dnes nie je problém tovar vymeniť, alebo vrátiť. Veľkým benefitom je samozrejme aj zákonom stanovená časová hranica, počas ktorej môžete, na internete, zakúpený tovar, vrátiť bez udania dôvodu. Mnohé veľké, ale aj menšie e-shopy s autodielmi sú držiteľmi certifikátov získaných za svoj proklientský prístup. Stačí sa dobre rozhliadať. Lepšia reklama ako spokojný zákazník neexistuje.

Čoraz väčšie prelínanie nášho reálneho života s tým, ktorý žijeme online, teda naplno zasiahlo aj biznis s auto-moto dielmi. A ten sa transformuje obrovskou rýchlosťou, dnes nie je problém za 10 minút kúpiť nárazník, blatník, autosedačky, alebo dokonca komplet novú prevodovku s tým, že na druhý deň, bez toho aby ste sa museli autom čo i len pohnúť z garáže, máte daný tovar doma a v prípade, že ste zručný aj namontovaný.

Čo z toho celého vyplýva? Zhrňme si to, v e-shopoch majú:

  • nižšie ceny, často až o 30 až 50%
  • väčší výber
  • tovar vedia dodať priemerne do 48 hodín
  • záruka je rovnaká ako v kamenných obchodoch
  • tovar môžem bez udania dôvodu vrátiť
  • fora na ktorých poradia buď predajcovia, alebo komunita
  • bezpečné platby

Tak nad čím ešte váhate? Potrebujete náhradný diel na motorku? Autosúčiastku, ktorú vám servisák sľubuje už dva týždne a vy kvôli tomu chodíte do práce pešo, alebo autobusom? Sadnite si, uvarte si kávu, vyberte si ten správny e-shop, kúpte čo potrebujete a už zajtra môžete ísť do práce opäť autom! Nech sa páči.

Pridaj komentár