Na vozidle môžu byť zimné pneumatiky, ale tie nemusia bezpečne zdolať riskantné vysokohorské podmienky, sneh, ľad, ani čľapkanicu. Na autá s predným náhonom sa snehové reťaze nahadzujú na prednú nápravu, so zadným náhonom na zadnú. V návode na obsluhu auta s náhonom 4×4 je presne určené na ktorú nápravu reťaze nahodiť, najlepšie však je nainštalovať ich na všetky štyri kolesá.

Snehové reťaze na všetkých štyroch kolesách pri akomkoľvek type automobilu, zabezpečujú najlepšiu možnú trakciu a ovládateľnosť vozidla. Problémy môžu nastať iba v prípade reťazí na jednej náprave. Ak sú iba na prednej náprave, zadná časť vozidla môže počas jazdy a brzdenia reagovať nepredvídateľne. Reťaze iba na zadnej náprave znižujú riadiace schopnosti vozidla.

POSTUP INŠTALÁCIE SNEHOVÝCH REŤAZÍ S MANUÁLNYM DOPÍNANÍM

Keď idete nahadzovať tento typ snehových reťazí, mali by ste postupovať nasledovne:

  1. Zaparkujte vozidlo so zatiahnutou ručnou brzdou.
  2. Rozložte snehové reťaze na zem. Dajte si pozor, aby ste ich nahodili na správne kolesá a aby neboli poprekrúcané.
  3. Položte reťaz na pneumatiku tak, aby na nej bola rovnomerne rozložená po oboch stranách.
  4. Pozapínajte upínacie háčiky tak, že potiahnete tretie rameno opačnej strany reťaze (zvyčajne je farebne odlíšené) a zatiahnite ho smerom od auta.
  5. Posuňte celé auto kúsok dopredu, vystúpte a dotiahnite reťaz ťahom smerom od auta.
  6. Prejdite 15-30 metrov, vystúpte z auta a reťaze ešte poriadne dotiahnite. Presahujúci koniec uťahovacieho ramena zabezpečte, aby neostal voľný.

Ak si reťaze vopred vyskúšate na suchej ceste, o to rýchlejšie ich nainštalujete vo chvíli, keď sa ocitnete v snehu, bude vám zima a budete pod stresom. V reálnej situácii budete už vedieť, čo presne máte robiť. Plus, ubezpečíte sa, že reťaze sedia na kolesách vášho vozidla správne.

NOVINKY V OBLASTI BEZPEČNOSTI POČAS ZIMY

Ak sa vám reťaze s manuálnym dopínaním zdajú zbytočne zložité, siahnite po snehových reťaziach s automatickým dopínaním, ktorých inštalácia je veľmi rýchla a jednoduchá. Okrem klasických oceľových reťazí s očkami existujú aj textilné návleky na kolesá, ktoré sú podstatne lacnejšie a veľmi skladné. Vyrobené sú z inovatívnej textílie, ktorá poskytuje kolesám vyššiu trakciu a zlepšuje ovládateľnosť vozidla v extrémnych podmienkach. Novinkou na trhu sú aj rýchloupínacie snehové reťaze s behúňom vyrobeným z vysokoodolného polyméru. Majú automatické dopínanie i centrovanie a sú vhodné aj pre vozidlá s minimálnym priestorom medzi blatníkmi a pneumatikami, pretože výška behúňa je iba 7 mm.

ZOPÁR RÁD NA ZÁVER

  • Snehové reťaze kupujte podľa typu vášho vozidla a veľkostí pneumatík.
  • Neprekračujte maximálnu odporúčanú rýchlosť udanú výrobcom snehových reťazí – zvyčajne maximálne 50 km / hod.
  • S nahodenými snehovými reťazami sa vyhnite jazde po ceste bez snehu či ľadu.
  • Buďte si vedomí, že nahadzovanie reťazí je proces, pri ktorom si zamokríte a možno aj zašpiníte oblečenie.